Havárie Černobyl | Černobyl 1986 | Fotky

 
 

Likvidace havárie jaderné elektrárny Černobyl 1986

     Elektrárna Černobyl v obrazech, fotky, videa

 
 

Na likvidaci havárie jaderné elektrárny v Černobylu se podílelo více než 500 000 lidí, z nichž mnozí zaplatili životem. Primární likvidace černobylské katastrofy stála více než 18 miliard dolarů a byl zaveden zcela nový černobylský pojem - likvidátor.

Michail Gorbačov jmenuje 27. 04 1986 speciální komisi složenou ze špičkových odborníků z oblasti jaderné energie. Komisi specialistů vede akademik Legasov; jaderný fyzik mezinárodní pověsti. Dvacet hodin po výbuchu úroveň radiace stále nebezpečně stoupá. V této chvíli již měla být zapečetěna okna i dveře a lidé měli polykat jodové tablety. Tyto však rozdávali vojáci pouze dětem v některých školkách až den po katastrofě. Aby se zabránilo panice, úřady systematicky zatajovaly vážnost situace.

Komise odborníků okamžitě odjíždí bez ohledu na nebezpečí z ozáření na místo černobylské katastrofy a volí si  hlavní stan v hotelu Pripjať, pouhých několik kilometrů od výbuchu. Mezitím náměstek městského výkonného výboru v Pripjati rozhoduje, že je třeba radioaktivní prach alespoň spláchnout z ulic, aby se nekontaminovali další obyvatelé. Požádali tedy o výjezd kropicích vozů, avšak přijel pouze jeden !

   
     
     
     
     
 

První zásah proti radioaktivnímu zamoření v Černobylu

     
 

Prvním zásahem proti radioaktivnímu zamoření po výbuchu černobylské jaderné elektrárny byl výjezd jediného cisternového vozu, ze kterého tekla voda samospádem, neboť řidič neuměl vůz ovládat. Na 50 000 obyvatel mělo město  pouze 4 kropicí vozy, avšak ani jeden z nich nebyl funkční.

Mezitím Michail Gorbačov vydává přímý příkaz KGB, aby jej osobně informovala o všech rozhovorech, které vědci v hotelu Pripjať vedou. Třebaže zasedá v Kremlu speciální výbor, který Gorbačov osobně vede a jenž čeká na výsledky,  komise v místě  černobylské tragedie horečnatě pracuje, avšak není s to poskytnout žádné výsledky. Vědci bez ohledu na nebezpečí jedí, spí a pracují v místě havárie. Dnes se nám zdá toto chování prestižních fyziků naprosto neuvěřitelné, ale je třeba si uvědomit, že vzhledem k nedostatku zkušeností jednoduše podcenili vážnost situace.     S havárií tohoto rozsahu nikdo nepočítal. Situaci začal komplikovat hořící grafit, který neinformovaní požárníci sbírají holýma rukama. Zatímco komise vědců pracuje pod dohledem KGB a nejvyšší představitelé Kremlu zasedají bez adekvátních informací, jediný cisternový vůz s řidičem v polokošili se snaží spláchnout radioaktivní spad v městě Pripjať a okolí. 

   
     
     
     
     
 

Likvidace havárie černobylského jaderného reaktoru

       
 
Havárie takového rozsahu, jako v Černobylu se nikdy předtím nestala a z nedostatku zkušeností se někteří vědci dokonce domnívali, že jaderný reaktor černobylské atomové elektrárny bude opět do června roku 1986 v provozu.

Během 26. 04 a 27. 04 . 1986 radioaktivní mraky urazily více než 1000 km nad Ruskem, Běloruskem a Pobaltím. 28. 04 1986 dorazily radiaktivní mraky z černobylské jaderné elektrárny nad Švédsko, kde je naměřena pouhou náhodou vysoká radiace blízko jedné z atomových elektráren. Technik nastupující na ranní směnu si zapomněl náramkové hodinky a poté, co se vrátil zpět k dozimetrické kontrole, již nebyl do elektrárny vpuštěn, neboť jeho hodinky vykazovaly astronomickou úroveň radiace.

Úřady v Švédsku varují obyvatelstvo a je pozorován spad radioaktivního odpadu na Stockholm. Švédská vláda vysílá letku stíhaček, aby naměřila hodnoty radiace v ovzduší : výsledky jsou jednoznačné. Někde v Evropě došlo k jaderné katastrofě nevídaných rozměrů. Uplynulo již více než 60 h od černobylské tragedie, avšak SSSR stále mlčí. Ve skutečnosti to tedy byli Švédové, kteří vedení SSSR na nebezpečí radiace upozornili.

   
     
     
     
     
 

více o likvidaci havárie černobylské jaderné elektrárny

       
 
 CZIN.eu   Pridat.eu  optimalizace PageRank.cz Toplink - katalog 
odkazů Katalog www stránek  Katalog web stránek Webatlas.cz
Toplist: Havárie elektrárny Černobyl  
   
   
Výměna odkazů  
Atomové hodiny a atomový čas  
Komunikační dovednosti  
Věštecké sny o katastrofách
   
   
 
   

© Interactive Investment 2010 | Prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů