Havárie Černobyl | Černobyl 1986 | Fotky

 
 

V Černobylu v roce 1986 došlo k jaderné katastrofě

     Elektrárna Černobyl v obrazech, fotky, videa

 
 

Radioaktivní spad po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl byl stokrát vyšší, než součet radioaktivního spadu po výbuchu bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Osm hodin po katastrofě však dostává Michail Gorbačov pouze kusé informace - zpočátku mu tvrdili, že došlo k požáru a nikoliv k výbuchu. Černobylskou katastrofu je třeba chápat jako nejzávažnější událost od doby Velké vlastenecké války.

Dva dny před havárií jaderné elektrárny V.I. Lenina v Černobylu informuje akademik Alexandrov M. S. Gorbačova a Nejvyšší Sovět SSSR, že reaktory Černobylu jsou bezpečné jako čajník, a že je možné černobylské jaderné reaktory postavit i uprostřed Rudého náměstí. Zpráva ÚV KSSS a Rady ministrů SSSR ze 14.12 1986 obsahuje stručnou předběžnou bilanci opatření a úkolú souvisejících s likvidací havárie. Najdeme zde ohormující čísla a fakta, která poskytují alespoň rámcovou představu o složitých konzervačních pracích a podmínkách, které ve světové praxi nemají obdoby. Primární likvidace havárie jaderné elektrárny v Černobylu stála více než 18 mlrd USD, což znamenalo pro Gorbačovovu perestrojku zvláště poté, co došlo k rapidnímu snížení cen ropy, obrovskou zátěž.

   
     
     
     
     
 

Historie ukrajinského městečka Černobyl

     
 

V létě do Černobylu, roztomilého ukrajinského městečka, s oblibou přijížděli Kyjevané, Moskvané i Leningradané a pronalímajli si v Černobylu pokojíky. Zdálo se, že krása přírody a čtyři bloky černobylské jaderné elektrárny tvoří harmonický celek. Černobyl se však měl teprve projevit.

Dávní historikové uvádějí, že když veliký kyjevský kníže Mstislav, syn Monomachův, LP 1127 vyslal své bratry čtyřmi cestami proti Krivičům; Vsevolodu Olgoviči kázal táhnout přes Strežov k městu Borisovu. Strežov byl považován za nejjižnější výspu Polockého knížectví, kam Rogvold kolem roku 1160 dosadil Vsevoloda Gleboviče. Za tohoto knížete byl Strežov přejmenován na Černobyl a považován za údělné knížectví. Léta Páně 1193 je původnmí Strežov zván již Černobylem. Koncem 17. století se Černobyl dostal do rukou polského magnáta Chodkiewicze. Až do revolučního roku 1917 tu zmíněnému rodu patřilo přes 20 000 desjatin půdy. Starobylý Černobyl nakonec poskytl své pelyňkově hořké jméno výkonné jaderné elektrárně, jejíž výstavba byla zahájena v roce 1971.

   
     
     
     
     
 

Výstavba elektrárny V.I. Lenina v Černobylu a města Pripjat

       
 
V Černobylu o dvanáct let později, tedy v roce 1983, již na plný výkon běžely čtyři energobloky o celkovém výkonu 4000 MW. Nejen v zahraničí, ale i v SSSR samotném si přes desítky publikací o Černobylské katastrofě málokdo uvědomuje, že Černobyl neměl před havárií s elektrárnou nic společného.

Energetickou metropolí černobylského okresu se stalo rychle rostoucí mladé město Pripjat, ležící 18 km na severozápad od Černobylu. Město Pripjat bylo pojmenováno podle řeky, spojující běloruské a ukrajinské Polesí a vlévá se do Dněpru. Za svůj zrod ovšem Pripjat vděčí výstavbě Černobylské jaderné elekrtárny V.I. Lenina. Pripjať datuje svůj zrod ode dne 04.04 1970, kdy byl zatlučen první kolík zeměměřičů. Průměrný věk obyvatelů města byl 26 let a každým rokem se zde narodilo přes 1000 dětí. Pripjaťské průmyslové podniky v černobylském okrese zvyšují neustále výkony, má zde vzniknout SPŠ energetická, základní školy, domy pionýrů, autobusová i vlaková nádraží a velký lunapark. Podle generálního plánu výstavby města má počet obyvatel Pripjati dosáhnout 80 000. Poleská, resp. černobylská atomová metropole se měla stát jedním z nejkrásnějších ukrajinských měst.

   
     
     
     
     
 

průběh havárie černobylské jaderné elektrárny

       
 
 CZIN.eu   Pridat.eu  optimalizace PageRank.cz Toplink - katalog 
odkazů Katalog www stránek  Katalog web stránek Webatlas.cz
Toplist: Havárie elektrárny Černobyl  
   
   
Výměna odkazů  
Atomové hodiny a atomový čas  
Komunikační dovednosti  
Věštecké sny o katastrofách
   
   
 
   

© Interactive Investment 2010 | Prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů