Havárie Černobyl | Černobyl 1986 | Fotky

 
 

Význam havárie jaderné elektrárny Černobyl 1986

     Elektrárna Černobyl v obrazech, fotky, videa

 
 

Po havárii a následném výbuchu čtvrtého energobloku Jaderné elektrárny V.I. Lenina se v celém SSSR přestaly jaderné elektrárny stavět. Reaktory typu RBMK již nebyly vystavěny nikde na planetě Zemi. Zasloužil se o to právě Černobyl.

Ve čtvrtém reaktoru černobylské jaderné elektrárny dodnes leží přes 20 tun vysoce radioaktivního paliva. Co se s ním děje dnes, neví nikdo. Sarkofág se budoval naspěch a jedná se o ojedinělou, unikátní konstrukci. Avšak montoval se distančně, desky se spojovaly mechanikou ovládanou z vrtulníků, a proto také vznikly četné spáry. Dnes celková plocha trhlin činí více než 200m2. Dodnes se o sarkofág stará více než 3000 likvidátorů.

Michail Sergejevič Gorbačov zakládá mezinárodní nadaci Zelený kříž na pomoc obětem ozářených radiací. Každoročně pořádají ozdravné pobyty a rozdávají nutný lékařský materiál včetně kvalitní stravy a platí finančně velmi náročné operace a vyšetření. Havárie elektrárny v Černobylu otevřela pohled lidstva na jadernou energii. Byla zavedena pravidelná cvičení CO a pravidelné kontroly ochranných prostředků. Pozdě, ale přece.

   
     
     
     
     
 

Význam černobylské katastrofy v roce 1986

     
 

27.04 1988, na druhé výročí výbuchu Černobylu, spáchal akademik Legasov sebevraždu. Psychicky neunesl manipulaci s pravdou, lži a zatajování faktů o černobylské katastrofě. Ve stejném roce je v Minsku operováno 1152 dětí na rakovinu.

Největší radar studené války, 20km v srdci zóny , který měl zachycovat americké rakety byl zcela vyřazen z provozu. Černobyl nám ukázal pravou tvář jaderné energie v lidských rukou.

Nejsilnější raketa SSSR SS-18 měla sílu jako 100 černobylských výbuchů.  SS-18 byla raketa, které se USA bály nejvíc. SSSR jich vlastnila 2700 ks ! Výbuch 8mi  hlavic by vymazal život z celého povrchu planety Země. Gorbačov často hovořil o tom, že Černobyl je obraz radioaktivity, která se vymkla z rukou. V tomto smyslu velmi názorně naznačil, co by lidé měli udělat s jadernými zbraněmi... Rok a půl po výbuchu odstranil Gorbačov z Evropy VŠECHNY jaderné rakety s doletem 500km až 5000km. O 10 let později ratifikoval celý svět s výjimkou Indie smlouvu o úplném zákazu zkoušek jaderných zbraní. Černobyl znamenal začátek odzbrojení největších jaderných soupeřů na Zemi. Černobyl přesvědčil každého.

   
     
     
     
     
 

Význam havárie černobylského jaderného reaktoru

       
 
Třebaže Černobyl znamenal fakticky éru odzbrojování, Černobyl předeslal i rozpad SSSR, éru Glasnosti a Perestrojky.

V roce 2001 byly zbývající 3 reaktory černobylské jaderné elektrárny jednou provždy odstaveny. I po 25 letech však rafika dozimetru zcela vylétá ze stupnice a přesto se zdá, že lekce, kterou Černobyl lidstvu udělil, jakoby upadala v zapomnění.

Postupně rozpadající se černobylský sarkofág by měl nahradit nový, který by zcela překryl původní stavbu. Náklady na jeho stavbu činí více než jednu miliardu USD. Uvnitř původního sarkofágu je stále 100kg Plutonia. Jeden mikrogram představuje pro člověka smrtelnou dávku. Znamená to, že je uvnitř takové množství, které by otrávilo přes 100 000 000 lidí. Poločas rozpadu Plutonia, tedy doba, za kterou polovina prvku vymizí je 245 000 let. Existují oblasti, do kterých se život NIKDY nevrátí. I přes tato čísla je jaderné odzbrojení vyvolané Černobylem stále zpochybňováno. Černobyl nám připomíná, že musíme budoucí generace za každou cenu chránit před hrozbami jaderné apokalypsy. Lidstvo by bylo vymazáno z povrchu Země.

   
     
     
     
     
 

 

       
 
 CZIN.eu   Pridat.eu  optimalizace PageRank.cz Toplink - katalog 
odkazů Katalog www stránek  Katalog web stránek Webatlas.cz
Toplist: Havárie elektrárny Černobyl  
   
   
Výměna odkazů  
Atomové hodiny a atomový čas  
Komunikační dovednosti  
Věštecké sny o katastrofách
   
   
 
   

© Interactive Investment 2010 | Prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů