Havárie Černobyl | Černobyl 1986 | Fotky

 
 

První reagovali na volání o pomoc z Černobylu požárníci

     Elektrárna Černobyl v obrazech, fotky, videa

 
 

Když se požárníci k hořící černobylské elektrárně blížili, viděli, že střecha reaktorovny hoří na třech místech. Jakmile se dostali nahoru, zjistili dalších pět ohnisek požáru na strojovně třetího černobylského bloku. Ty bylo nutné uhasit nejdříve, neboť pokud na reaktor v chodu spadne jediný panel, dojde k dehermetizaci aktivní zóny a hrozí výbuch třetího reaktoru.

Poplach se rozrůstal. U ředitelství požárníci spatřili obrovský světle červený až oranžový plamen a chtěli jej hasit, sháněli se tedy po suchovodech, což jsou trubky sloužící hasičům k zásahu - dole se napojí cisterna, nahoře hadice a suchovod slouží jako rozvod vody. Při zásahu se zjistilo, že suchovody pro více než jeden zásahový vůz jsou zcela jinde, než se cvičilo. O radiaci v té chvíli požárníci neměly ani potuchy. V Pripjati byla k dispozici pouze jedna brigáda záchranné služby sestávající z jednoho ošetřovatele a jednoho lékaře na 43 000 obyvatel. Říkalo se, že jsou na elektrárně k dispozici speciální oděvy a masky, avšak ty byly více než dvacet let staré a ve skladech, o jejichž umístění nikdo nevěděl. Požárníci měli pouze staré vojenské dozimetry; jejich rafiky však již kilometr před elektrárnou vyskočily na maximum a následně přístroj vypověděl službu.

   
     
     
     
     
 

Ráno po výbuchu reaktoru elektrárny Černobyl

     
 

Když se rozednilo, na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Černobyl již nebyly vidět plameny. Bylo vydáno nařízení, že každý zasahující má vypít sklenici lihu. Údajně proti radiaci. Asi dvě hodiny po zásahu se na zasahujících projevila nemoc z ozáření.

Prvním zasahujícím jednotkám velel plukovník Vladimir Grebeňuk. Na konci jazyka a v ústech vojáci cítili pachuť kovu a nepříjemnou kyselkavou příchuť. Říká se, že radiace nemá žádnou chuť, avšak to, co cítili vojáci plukovníka Grebeňuka v ústech byla pachuť radioaktivního jódu. Grebeňukovi vojáci pověření zvládnutím situace nevěděli, že reaktor stále hoří a že se radiace stále šíří. První jednotky byly vybaveny pouze textilními obličejovými rouškami a nepromokavým overalem. Vzhledem k tomu, že všechny přístroje vypověděly službu, posílá plukovník hlídku, aby provedla radiační odečet v základech elekrárny, který činil 2080 RTG. Pokud jsou naměřeny takto vysoké hodnoty radiace, trvá pouhých 15 minut, než lidské tělo vstřebá smrtnou dávku. Vojáci se obávají, že něco není vpořádku. Panuje přesvědčení, že člověk může za rok vstřebat až 2 RTG, aniž by mu to poškodilo zdraví; tělo je letálně kontaminované vstřebá-li více jak 400 RTG.

   
     
     
     
     
 

Zjištění rozsahu havárie černobylského jaderného reaktoru

       
 
Po dvou bezprostředně po sobě následujících výbuších reaktoru černobylské jaderné elektrárny začali technici zjišťovat rozsah havárie a s katastrofou se začali seznamovat osobně. Jedna z prvních černobylských obětí byl mladší operátor Šašonok. Železobetonový blok operátorovi několikrát přerazil páteř, rozdrtil lebku a hrudní koš. 43 000 obyvatel Pripjati klidně spí.

Je velmi zajímavé, že po výbuchu nedošlo k odstávce třetího a druhého energobloku černobylské jaderné elektrárny. Zatímco obyvatelé SSSR prožívají klidnou noc, dochází k největší jaderné katastrofě v dějinách lidské civilizace. V této chvíli již jsou stovky lidí smrtelně kontaminovány.

Třebaže je Michail Sergejevič Gorbačov nejvyšší představitel ve své době největšího státního útvaru v lidských dějinách s počtem obyvatel 293 047 602, a fakticky nejmocnější muž na planetě Zemi, nedozvídá se pravdivé informace o skutečné situaci v Černobylské jaderné elektrárně, což mělo fatální následky - třebaže došlo k havárii po 01:00, KGB se dovídá o situaci teprve okolo 03:00 ráno. Generální tajemník SSSR Gorbačov až PO PÁTÉ HODINĚ RANNÍ s tím, že došlo k požáru, nikoliv k výbuchu.

   
     
     
     
     
 

       
 
 CZIN.eu   Pridat.eu  optimalizace PageRank.cz Toplink - katalog 
odkazů Katalog www stránek  Katalog web stránek Webatlas.cz
Toplist: Havárie elektrárny Černobyl  
   
   
Výměna odkazů  
Atomové hodiny a atomový čas  
Komunikační dovednosti  
Věštecké sny o katastrofách
   
   
 
   

© Interactive Investment 2010 | Prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů